Medycyna pracy
Nadrzędnym celem medycyny pracy jest ochrona zdrowia pracownika i przeciwdziałanie niebezpiecznym sytuacjom, wynikającym z dopuszczenia do pracy osoby, która ma przeciwwskazania do wykonywania określonego rodzaju pracy. Obowiązujące w Polsce przepisy nakładają na każdego pracodawcę obowiązek skierowania pracownika, czyli osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, na badania z zakresu medycyny pracy, a także pokrycia ich kosztów. Do pracy można dopuścić wyłącznie pracownika, który posiada aktualne orzeczenie lekarskie, stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania danych czynności.
W naszej placówce medycznej oferujemy pełny zakres usług z zakresu medycyny pracy, w tym:
- konsultacje u specjalisty od medycyny pracy i lekarzy specjalistów;
- badania laboratoryjne i diagnostyczne;
- dojazd zespołu medycznego do miejsca pracy w przypadku grup większych niż 6 osób.
- wystawienie orzeczenia lekarskiego o przeciwwskazaniach do wykonywania zawodu lub ich braku.
Rodzaje badań w medycynie pracy
W celu odbycia wizyty o lekarza medycyny pracy, trzeba posiadać aktualne skierowanie od pracodawcy, lub w przypadku uczniów i studentów od instytucji oświatowej. Wyróżniamy cztery rodzaje badań profilaktycznych, występujące w medycynie pracy:
- wstępne, należy wykonać przy rozpoczynaniu każdej nowej pracy;
- okresowe, których częstotliwość jest uzależniona od stopnia narażenia pracownika na szkodliwe czynniki w miejscu pracy oraz zajmowanym przez niego stanowisku;
- kontrolne, wykonywane w przypadku długich i ciągłych przerw w pracy wynoszących co najmniej 30 dni.
- do celów sanitarno-epidemiologicznych, w przypadku osób ubiegających się o stanowiska pracy, związane z kontaktem z ludźmi lub żywnością.
Ilość i typ badań jest uzależniony od narażenia na ekspozycję na czynniki ryzyka, takie jak np. praca: przy komputerze (badanie wzroku); na wysokości (badania wysokościowe), w silnym, długotrwałym stresie i napięciu psychicznym (badania serca); w obecności szkodliwych dla zdrowia chemikaliów (badania ALAT).